Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na sumadijskicvet@gmail.com
HORMONI ZA OZILJAVANJE
Statistike
Imamo 9144 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je prkos

Naši korisnici su poslali ukupno 10094 članaka u 1010 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas, javite se!
sumadijskicvet@gmail.com

ekopark.rs/

Zlatibor cveće

Rasadnik Deheljan

cetinari.info

Artia saksije

Dodaj.rs

HUMUS GLISTENJAK

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

HUMUS GLISTENJAK

Počalji od pataya taj Sre Apr 07, 2010 11:14 am

Opsirna je prica-kako, ali mogu da zaokruzim proizvodnju cveca od samog pocetka- od zemlje. Dobro dosao bi mi svaki savet kako napraviti humus glistenjak. Materijal imam, gliste nije tesko nabaviti, ali sam proces sigurno ima svoje tajne kao i sve ostalo.

pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara: 257
Poeni: 308
Registration date: 24.08.2009

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: HUMUS GLISTENJAK

Počalji od Klaster taj Sre Apr 07, 2010 11:48 am

slican je proces kao i za dobijanje organskog humusa koji je opisao vojvoda, ali samo uz ucesce glista. nesto kasnije cu postaviti neke slike, a mislim da imam i neki tekst kod mene

Klaster
Admin
Admin

Broj komentara: 719
Poeni: 920
Registration date: 08.02.2009

Pogledaj profil korisnika http://klaster.forumotion.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od pataya taj Sre Apr 07, 2010 11:55 am

Organski humus kod mene je vec u pripremi, lepo napreduje. Ono sto mene interesuje je prava proizvodnja humusa. Stajnjak, zemlju, organsko djubivo, slamu od neke druge proizvodnje, teren i boksove, vec imam. Potrebno je samo ubaciti gliste, ali sta dalje?

pataya
Moderator
Moderator

Broj komentara: 257
Poeni: 308
Registration date: 24.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Klaster taj Pet Apr 09, 2010 12:20 am

pa posle se samo ceka Smile gliste jedu, skupljate humus i to je to. videcemo da li neko ima neku sugestiju cvet1

Klaster
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dule-MOKRIN taj Pet Apr 09, 2010 8:49 pm

sta je potrebno da se napravi kompostiste ili glistenjak?ima li tema o tome?

Dule-MOKRIN
Član klastera
Član klastera

Broj komentara: 647
Poeni: 701
Registration date: 18.01.2010

Pogledaj profil korisnika http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Klaster taj Sub Apr 17, 2010 8:36 am

ovo je tema o tome Smile

Sto se tice hrane sve vrste zivotinjskog izmeta sem zivinskog, jer je mnogo kiseo i ubija gliste, ostaci od hrane, pomije, negde sam procitao i iverje i ostali ostati od drveta, naravno sitni, komina od grozdja, lisce, ali u razgovoru sa jednim proizvodjacem humuse mi je receno da ne treba stavljati kao ni u komposter kiselo lisce i lisce oraha, jabuke, topole, javora, hrasta i slicnog drveca, mada bas nisam siguran za jabuku, jer nju prepradjuje i obicna glista.

Komposiste se pravi od dasaka, pletenog granja, betonskih gredica itd. Postavi se podloga, leglo i kasnije dodaje hrana za gliste. Leglo se poliva po potrebi, jer mora da ima vlaznosti, redovno provetravati i paziti na temperaturu.

Klaster
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Klaster taj Sub Apr 17, 2010 8:50 am

U medjuvremenu nasao sam i detaljan opis koji je postavio Mr.sc. Božidar Dugonjić iz Hrvatske, pa cu to iskoristiti da svima prikazem kako to izgleda

1. PRIPREMANJE PODLOGE ZA NASELJAVANJE:

Nakon izgradnje dna i ograde za legla, za uspešno naseljavanje novih proizvodnih legala glista potrebno je pripremiti podlogu, najbolje od stelje bogate slamom kako bi se osigurala prozračnost i vodopropusnost. Poželjno je vlaženje vodom tokom nekoliko dana radi početka bakterijske destrukcije dela organskog materijala. Istovremeno se time postiže brže uklanjanje nepoželjnih plinova. NA vreme treba pripremiti delimicno fermentirano djubrivo (na slici pokriven sivom folijom) koji će služiti kao hrana za brzo množenje glista. Na slici su dva bazena, svaki kapaciteta 20 jakih proizvodnih legala, izgrađena od šuplje opeke ojačane čeličnim šipkama.

2. VAĐENJE GLISTA IZ MATIČNIH PROIZVODNIH LEGALA I PAKOVANJE U POROZNE VREĆE OD 50 LITARA:

U vreće se pakuje gornji glistama gusto naseljeni sloj matičnog legla. Kupovno startno leglo ima volumen 200 litara, tj. četri vreće. Startna legla se kupuju kod proverenih proizvođača humusa da se izbegne kasnija šteta. Gliste treba što pre transportovati do mesta naseljavanja uz izbegavanje nabijanja, suvišnih vibracija, ekstremno visokih i niskih temperatura da bi se sprečilo izlaganje šoku. Ukoliko je neophodno, gliste će uz normalne uslove vlažnosti i temperature podneti i nekoliko dana u nepokretnim poroznim vrećama bez značajnih šteta.

3. NASELJAVANJE GLISTA NA HRANJIVU PODLOGU:
Na mestu za naseljavanje, vreće s glistama se jednolicno rasporede po površini podloge, pojedinačno otvaraju i sadržaj se u odgovarajućem sloju grubo rasporedi po površini podloge. Pri tome treba izbegavati gaženje i suvišno manipulisanje materijalom s glistama. Raspoređeni donešeni materijal ne treba ukopavati u podlogu već ostaviti da gliste same pređu u podlogu i formiraju novu postojbinu. Po završenom naseljavanju leglo se odmah ovlaži po potrebi i pokriva geotekstilom ili drugim priručnim materijalom. Naseljeno leglo ne treba dirati najmanje 5-6 dana, nakon kojeg vremena se može pristupiti prvom hranjenju tankim slojem odgovarajuće hrane.

Klaster
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dule-MOKRIN taj Sub Apr 17, 2010 9:20 pm

super je,nego koju ph vrednost ima glistenjak?

Dule-MOKRIN
Član klastera
Član klastera

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Klaster taj Ned Apr 18, 2010 12:02 am

Ph 7.11-7.2 a u vodi oko 6.4

Klaster
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dule-MOKRIN taj Ned Apr 18, 2010 8:13 pm

znaci nista za porodicu petunija i slicno

Dule-MOKRIN
Član klastera
Član klastera

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od aldu taj Sre Maj 05, 2010 10:25 am

Ja želim da napravim mini glisnjak za sopstvene potrebe. U praksi sam se uverila koliko je to đubrivo dobro. Naime, prošle godine sam sejala grašak, i za pola kese semena sam imala glisnjak kao đubrivo, dok sam drugu polovinu semena zasejala sa veštačkim đubrivom. Grašak posejan sa glisnjakom je bio dvostruko veći i napredniji.
Na fotografijama koje ste postavili, vidim da je podloga beton, na kome se nalazi drvena ograda, napunjena slamom. Mene interesuje, da li je moguće, da podloga bude zemljq, na koju bih stavila neku žičanu zaštitu, nešto kao rešetku koja bi štitila od napada krtica. Takođe me interesuje, na površinu od recimo 2m x 2m, kolika količina slame je potrebna, zatim koliko je glista potrebno za tu površinu, kolika količina stajskog đubriva, i da li je dovoljno pokriti leglo nekom ciradom ili najlonom. Zatim, da li glisnjak treba napraviti u hladu ili na suncu, kako ga štititi tokom zime, koliko vlažiti itd.
Bila bih vam veoma zahvalna ukoliko bih dobila odgovore na ova pitanja. Pozdrav.

aldu
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara: 20
Poeni: 26
Registration date: 26.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Klaster taj Sre Maj 05, 2010 7:54 pm

koliko znam postavlja se i na ostale osnove,ali zbogmogućeh uplita trave,insekata itd., praktikuje se podloga koja je sterilna koliko toliko.
pošto se treba održavati vlažnost zbogglista, pretpostavljam da je poželjnije da se gradi u polusunčanom nego sunčanom mestu. na nekim glistenjacima koje sam vidjao postavljeni su poklopci i cirad, ali pretpostavljam da je to pre kao zaštita od spoljnih uslova.
nisam najstručniji, ovo je što znam

Klaster
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Angie taj Sre Maj 05, 2010 7:59 pm

Kod nas ima jedna firma koja se bavi proizvodnjom glistenjaka, cim se raspitam i pogledam o cemu se radi javicu. I ja sam o tome saznala onako usput, pa bih da se raspitam malo bolje.

Angie
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara: 47
Poeni: 49
Registration date: 17.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od aldu taj Čet Maj 06, 2010 7:20 am

Hvala na trudu. Nestrpljivo čekam nove informacije. Pozdrav.

aldu
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara: 20
Poeni: 26
Registration date: 26.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od bobica taj Sub Maj 08, 2010 5:57 pm

Pozivam vas da pogledate moju stranicu : www.bozidardugonjic.com na kojoj je i gore opisan postupak stvaranja legla a ima i nešto više podataka.

bobica
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara: 1
Poeni: 1
Registration date: 08.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu