Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na sumadijskicvet@gmail.com
HORMONI ZA OZILJAVANJE
Statistike
Imamo 9180 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je Vrtlarica

Naši korisnici su poslali ukupno 10103 članaka u 1014 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas, javite se!
sumadijskicvet@gmail.com

ekopark.rs/

Zlatibor cveće

Rasadnik Deheljan

cetinari.info

Artia saksije

Dodaj.rs

Dipladenia ( sin.Mandevilla )

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Počalji od zoka0903 taj Uto Maj 31, 2011 8:28 pm

Poreklo: Tropski krajevi JužneAmerike. Postoji oko 120 vrsta jednogodišnjih i višegodišnjih puzavica.

Izgled: Lepa zimzelena puzavica, dužine preko 3m. Listovi su duguljasti, glatki, zeleni, pomalo opušteni. Gaji se kao baštenska ili sobna biljka. Potrebno joj je obezbediti potporu ili rešetku koju ona dosta brzo obraste svojim mladicama.

Cvetanje: Cvetanje traje od maja do novembra, a pojedinačni cvetovi traju i do dve nedelje. Ostatak godine uživaćete u dekorativnosti njenih listova. Cveta od proleća do jeseni, miris cvetova je najjači u večernjim satima. Ova biljka veoma brzo raste. Dipladeniu je moguće negovati kao puzavicu ili posle cvetanja orezati i napraviti formu grma.

Temperatura: U zimskom periodu biljka treba da bude na prohladnom mestu na temperaturi 12-15 o C. Leti : 18-25 oC

Svetlost: Što je moguće više svetlosti, ali ne direktno sunce. Nedostatak svetlosti se lose odražava na cvetanje.
Zalivanje: U periodu aktivnog rasta od marta do septembra potrebno je obilno zalivanje, zemlja stalno treba da bude vlažna, a zatim ga postepeno smanjivati. Zimi je potrebno umereno zalivanje. Zalivanje se vrši mekom vodom, bez kamenca.

Vlažnost vazduha : Više od svega ova egzotična biljka voli visoku vlažnost vazduha, neophodno je cesto orošavanje.
Presađivanje : Jednom godišnje u rano proleće.
Supstrat: Veoma je važno da supstrat bude vodopropustan. Preporučuje se supstrat od jednakih delova treseta, perlita i peska i pH=5.5-7.0
Prehrana : U periodu rasta, u proleće i leto neophodno je prehranjivati biljku jednom nedeljno mineralnim i organskim đubrivima. Dok se u jesenjim danima prehrana smanjuje, da bi se u periodu mirovanja sasvim ukinula. Početkom proleća prve prehrane se obavljaju đubrivima sa velikim procentom azota.

Orezivanje : Posle cvetanja u jesen ili u rano proleće, jer se cvetovi javljaju samo na mladim granama. Pri orezivanju je potreban poseban oprez, Dilpadenia sadrži otrovan mlečno beli sok.

Štetočine : štitasta vaš, beli crvići u zemlji, bele vaši.
Razmnožavanje: U proleće drvenastim grančicama. Oštrim nožem, pod uglom iseći zdravu grančicu, i odstranite niže listove. Staviti u saksiju napunjenu vlažnim supstratom pokriti teglom i staviti na toplo mesto 22-25 o C. Kada počnu da se pojavljuju novi listovi lagano aklimatizujte biljku. Mlade biljke češće presađujte.
Razmnožavanje semenom: Seme se seje u laku, poroznu, vlažnu zemlju, i ostaviti da proklija na temperaturi 22-28 o C. Niče pri jakoj svetlosti za 2-4 meseca.

zoka0903
Pravi cvećar
Pravi cvećar

Broj komentara: 268
Poeni: 344
Registration date: 08.06.2010

Pogledaj profil korisnika http://www.facebook.com/zoka.tomic

Nazad na vrh Ići dole

Potreban savet!!!

Počalji od huanita taj Sre Dec 14, 2011 8:50 pm

Pozdrav za sve!!
Proletos sam dobila 7 saksija dipladenie, i tokom leta su lepo cvetale. Problem je nastao kada sam ih jesanas unela u kuću, prvo sam ih stavila u prozor, u prostoriju koja nije direktno grejana, ali dobija dosta toplote iz susedne prostorije. Nedugo nakon što sam ih unela unutra, primetila sam da su u tri saksije počele da se suše, prebacila sam ih u drugu prostoriju, koja se direktno greje, stavila sam ih blizu prozora, međutim još jedna se osušila tužan
Primetila sam da i ove tri polako počinju da se suše...kako da ih spasim?? A za ostale, da li ima spasa?
Hvala na pomoći!
Pozdrav

huanita
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara: 1
Poeni: 3
Registration date: 14.12.2011

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Dipladenia ( sin.Mandevilla )

Počalji od Simon taj Sre Jan 18, 2012 6:54 am

Dipladenija je osetljiva biljka, najverovatnije je u pitanju promaja ili nagle promene temperature. Probajte da ih orezete, a ako ne, onda da ih ispelcerate.
Prebaceno u temu o dipladenijama

Simon
Admin
Admin

Broj komentara: 1303
Poeni: 1648
Registration date: 01.07.2010

Pogledaj profil korisnika http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu