Poštovani posetioci,
ovaj forum je namenjen ljudima koji se bave profesionalno uzgajanjem cveća ili bi to želeli da rade. U forumu postoje rubrike za pomoć početnicima,o raznim vrstama cveća i o aktivnostim koje naša organizacija sprovodi.

Ukoliko ste novi na forumu, kliknete na REGISTRUJ SE

registracija traje minut

Ukoliko ste već član foruma kliknite na Pristupi

sve probleme sa registracijom i objasnjenja možete dobiti na sumadijskicvet@gmail.com
HORMONI ZA OZILJAVANJE
Statistike
Imamo 9166 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je MajaMorales

Naši korisnici su poslali ukupno 10099 članaka u 1012 teme
Razmena banera

Ukoliko ste zainteresovani za razmenu banera ili da postavite oglas, javite se!
sumadijskicvet@gmail.com

ekopark.rs/

Zlatibor cveće

Rasadnik Deheljan

cetinari.info

Artia saksije

Dodaj.rs

Bolesti muškatli

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

trebam savet

Počalji od coje74 taj Sub Maj 28, 2011 12:55 am

Kupila sam gotove sadnice,ledenih muskatli.Imam vise vrsta cak i ove sa oivicenim listovima i sarena.Posadila sam ih u zardijere napinjene zemljom za muskatle,elem desava se nesto cudno.Neke su prelepe a kod nekih dolazi do susenja lista i njih samih.Sve se nalaze na istoj teresi i odrzavam ih isto.Sta sad da radim da bih bile lepe i da se ne suse?

coje74
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara: 1
Poeni: 1
Registration date: 28.05.2011

Pogledaj profil korisnika

Nazad na vrh Ići dole

Re: Bolesti muškatli

Počalji od Dule-MOKRIN taj Sub Maj 28, 2011 11:59 am

postavi sliku kako bi svi videli pa ko zna ili pretpostavlja da lakse pomogne.pozdrav coja74

Dule-MOKRIN
Član klastera
Član klastera

Broj komentara: 647
Poeni: 701
Registration date: 18.01.2010

Pogledaj profil korisnika http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od MPINTARIC1 taj Sre Jun 15, 2011 1:26 pm

pa ne mogu nikako imati takve muškatle kao ove gore. Stalno su mi sa nekakvim žutim listovima koji se osuše. Veli mi prskaj svakih 15 dana, drugi da prskam protiv polesti svakih 5 dana i ne znam šta da činim. Zalevam ih redovno, prskam folijarno, prihranjujem željezom i gnojivom Šta da člinim?

MPINTARIC1
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara: 2
Poeni: 4
Registration date: 15.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Bolesti muškatli

Počalji od MPINTARIC1 taj Sre Jun 15, 2011 1:29 pm

Kako da lečim ili kako da se rešim bolesti na muškatlima?

MPINTARIC1
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara: 2

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od zorpavns taj Sre Jun 15, 2011 6:19 pm

Koja bolest je u pitanju? Ima ih dosta.

zorpavns
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara: 21
Poeni: 21
Registration date: 23.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Počalji od 777mira taj Sre Jun 15, 2011 11:00 pm

Imam muskatle u puno zardinjera ali samo u dve zardinjere se pojavilo sa nalicja lista nekakve zute pege koje se sve vise sire i listovi se do suse.To imam samo na jarko crvenim ,na ostalim bijama nemam.Citala sam da su to nekakve bakterije.Kako spreciti dalje sirenje ima li pomoci?

777mira
Budući cvećar
Budući cvećar

Broj komentara: 3

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simon taj Čet Jun 16, 2011 8:55 am

Odvojio sam i fuzionisao nekoliko pitanja o bolestima muskatle.
Predlog: najbolje je da SLIKATE i okacite slike bolesnih biljaka, jer nekada simptomi bolesti mogu biti slicni, a lecenje sasvim drugacije.
U svakom slucaju, dacu par podataka o nekim osnovnim bolestima, a nadam se da ce uskoro i Syngenta otvoriti podforum o lecenju biljaka.
Krenimo redom:
Bakterijska palež

Bolest koja se veoma lako prenosi. Najcesce napada mlade biljke. Izvor zaraze je veoma sirok, od stetocina do nepravilnog orezivanja, pa cak i vode. Kao preventiva koristi se Captan ili Merpan 50 WP = 0,3 % . Za lecenje koriste se bakreni fungicidi kao recimo Champion WP i koristi se antibiotik atreptomicin ("Planomycin"), koji se koristi preventivnim prskanjem biljaka (0.06-0.1 %).

Simon
Admin
Admin

Broj komentara: 1303
Poeni: 1648
Registration date: 30.06.2010

Pogledaj profil korisnika http://www.sumadijskicvet.com

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simon taj Čet Jun 16, 2011 9:06 am

Rdja Muskatli - Puccinia pelargonii-zonalis
Bolest koja se pojavljuje prvo u vidu svetlih žutih tačaka, a kasnije se dodatno razvija, uništavajući detaljno biljku. Simptomi se pokazuju na donjem delu lista, mada je moguce, ali redje da se pojave i na gornjem delu.
Koriste se preparati na bazi ili sadrže u sebi chlorothalonil (Daconil 2787), ferbam (Carbamate), triadimefon (Bayleton) i mancozeb (Dithane M-45 and Fore).

Simon
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simon taj Čet Jun 16, 2011 9:11 am

Plutavost lista

Ona se dobija u kombinaciji nekoliko faktora, kao sto su nepravilno polivanje, nepravilno prihranjivanje, direktna sunceva svetlost i polivanje, previse azota, UV zraci itd. Za prevenciju se koristi DRIN (0,05-0,075 %).

Simon
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simon taj Čet Jun 16, 2011 9:17 am

Grinje

Poznate stetocine, najcesce izazivaju stetu sisanjem sokova, pa biljka postaje nerazvijena i zaostala. Kada primetite napad grinja(same grinje ne mozete da vidite golim okom!) pristupite odmah tretiranju sa Vertimecom ili drifokolom.

Simon
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Simon taj Čet Jun 16, 2011 9:30 am

Botritis
Sta je u stvari botritis? To je bakterija, koja prirodnim putem bi trebalo da deo biljke koja nema svrhu vise, odnosno zavrsila je svohj vegetativni period, polako je razgradjuje i jede. Medjutim, zbog raznih razloga ona se moze prosiriti i onda naneti velike stete biljkama! Tu je pre svega vazna preventiva. Moze se koristiti ROVRAL FLO, ChiNOSOL, a od Syngente na zvanicnim kanalima se preporucuju preparati Daconil, Chipco 26019, Phyton 27, Decree. Popularna kombinacija je Daconil i Chipco 26019. Najveci problem oko nabavke vecine preparata je sta je registrovano kod nas. Zato uvek pitati u poljoprivrednoj apoteci za preporuku.

Simon
Admin
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 777mira taj Čet Jun 16, 2011 10:16 pm

Okacicu sliku sto pre pa se nadam tacnoj proceni bolesti.Unapred hvala i za ovo!

777mira
Budući cvećar
Budući cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od 777mira taj Pet Jun 17, 2011 8:37 pm

Evo slika nadam se da ce pomoci.

777mira
Budući cvećar
Budući cvećar

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Dule-MOKRIN taj Pet Jun 17, 2011 10:04 pm

uuuuuuu....teska zaraza...mislim da je bolje eliminisati te bljke,spaliti,prisutan je,kalifornijski trips,grinje,na 5.slici je botritis....ako neko "vidi" bolje neka iznese svoje misljenje...od mene toliko.

Dule-MOKRIN
Član klastera
Član klastera

Broj komentara: 647
Poeni: 701
Registration date: 18.01.2010

Pogledaj profil korisnika http://janicdusko@hotmail.com

Nazad na vrh Ići dole

Bolest muskatle

Počalji od suzanad taj Pet Jul 15, 2011 3:45 pm

MOLIM za pomoc ,,, ne snalazim se najbolje na ovom izmenjenom profilu pa cu ovde postaviti pitanje !!! Imam ledene muskatle kupila sam ih pre tri meseca sa svaga 3 lista sad su dugacke oko pola metra mozda i vise i imaju po nekoliko cvetova prehranjujem ih kod svakog zalivanja FERTICALE tm NPK vodotopivim djubrivom, pre nekoliko dana poceli su da mi se suse listovi krene sa ivica da se suse i u roku dva dana se osuse i tako jedan po jedan , kad sam primetila bolest pokidala sam listove koji su zahvaceni ali nevredi jedan po jedan se susi!TO mi se isto desava i sa surfinijama pre nekoliko dana poceli su listovi pri dnu da se suse i nakraju za tri cetiri dana mi se osusila skoro cela biljka a cvetovi sto su na kraju biljke postali su tri puta sitniji nego sto su bili i nisu imali vise tako jako boju ,,, ali to mi se sve desava kod biljaka koje sam kupila od jednog proizvodjaca a od drugog sto sam kupila su prekrasne predivne i jos nesto surfinije od 1. proizvodjaca sto sam kupila imali su mozda 5 6 cvetova znaci mlada biljka ali nikako mi nenapreduju a isto ih tretiram kao i ove druge koje su precnika 70 80 cm nije mi jasno sta treba da radim sa ovim malim da bi ih pokrenula malo jel cim dostignu velicinu malo vecu od saksije osuse se dok ove druge rastu kao lide, postavila bi sliku da vidite ali neznam kako to da uradim , jel mozda neko ima isto iskustvo kao ja!!!!! POMOZITE

suzanad
Cvećar početnik
Cvećar početnik

Broj komentara: 12
Poeni: 15
Registration date: 28.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu